Tatil Rehberi

Beypazarı Bungalov

Beypazarı
Tatil Rehberi - Anasayfa

Anasayfa > Bungalov > Beypazarı

Beypazarı
Beypazarı
Otel
Holiday Rank

Beypazarı

beypazarı
beypazari
ankara beypazari
beypazari belediyesi
beypazari anadolu
www beypazari
beypazari anadolu öğretmen lisesi
beypazari evleri
beypazari festivali
beypazari maden suyu
beypazari kurusu
beypazari anadolu lisesi
beypazari soda
beypazari devlet hastanesi
beypazari lisesi
beypi beypazari
beypazari meb
beypazari com
beypazari resimleri
beypazari kaymakamliği
beypazari otel
beypazari nurettin karaoğuz vakfi anadolu lisesi
beypazari tarihi
beypazari net
beypazari turkey
beypazari konaklama
beypazari meslek yüksek okulu
beypazari myo
www beypazari com
beypazari turu
beypazari otelleri
beypazari ilçesi
beypazari haber
beypazari meslek yüksekokulu
beypazari turlari
beypazari karaşar
www beypazari bld gov tr
beypazari ticaret
beypi beypazari tarimsal
beypazari tur
beypazari oteller
beypazari konaklari
www beypazari net
beypazari festival
beypazari maden
beypi beypazari tarimsal üretim
beypazari kaplicalari
beypazari haritasi
beypazari karagöl
beypazari anadolu öğretmen
beypazari bld gov tr
beypazari teknik bilimler
beypazari ilköğretim okulu
beypazari meslek lisesi
beypazari ilköğretim
beypazari com tr
beypazari askerlik şubesi
beypazari ticaret meslek lisesi
beypazari yemekleri
beypazari gov tr
beypazari köyleri
beypazari belediye
beypazari seyahat
beypazari bld
lider beypazari
beypazari ilçe milli eğitim
beyyem beypazari
lüks beypazari
www beypazari com tr
beypazari gümüş
beypazari sodasi
beypazari bel
beypazari ticaret meslek
beypazari biz
beypazari harita
beypazari milli eğitim
beypazari samanyolu
beypazari konak
beypazari şenlikleri
www beypazari biz
beypazari ulaşim
beypazari gezi
beypazari meb gov tr
beypazari karakoca
beypazari turizm
beypazari hakkinda
beypazari otobüs
beypazarı belediyesi
beypazari emlak
beypazarı ankara
karagöl beypazarı
beypazarı evleri
beypazarı haritası
beypi beypazari tarimsal üretim pazarlama san ve tic a ş
beypazarı otel
eğriova beypazarı
karaşar beypazarı
beypazari vergi dairesi
beypazarı nallıhan
beypazarı kurusu
beypazarı resimleri
www beypazari gov tr
telkari beypazarı
beypazarı yemekleri
beypazarı oteller
ankara üniversitesi beypazari
beypazarı tur
beypazarı harita
beypazarı turizm
beypazarı trona
beypazari ilçe milli
beypazarı ayaş
beypazarı tarihi
beypazarı ilçesi
beypazari teknik
beypazarı tel
beypazarı mudurnu
beypazarı uruş
beypazari sanayi
beypazarı göynük
beypazarı tatil
bolu beypazarı
beypazari nurettin karaoğuz vakfi
istanbul beypazarı
beypazarı maden suyu
beypazarı bld gov tr
beypazarı yaylaları
beypazarı bindallı
beypazarı otelleri
beypazarı sodası
beypazarı pansiyon
beypazarı taş mektep
günübirlik beypazarı
beypazarı köyleri
beypazarı karoser
beypazarı turları
beypazarı güveç
beypazarı karakoca
beypazarı gezi
beypazarı yayla
beypazarı belediye
beypazarı çayırhan
beypazarı yemek
beypazarı karasar
beypazarı akşemsettin
Sponsorlu Bağlantılar

Beypazarı
Beypazarı

Beypazarı Ankara'nın 100 Km batısında, eski Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte olduğu gibi bugün de Ayaş, Güdül, Nallıhan ve Kıbrıscık İlçelerinin ortasında sosyal, kültürel ve ekonomik merkez olma özelliğini korumaktadır.

Anadolu'nun tarihi seyrine baktığımızda, Beypazarı ilçesine ilk çağda HİTİT, FRİG, GALAT, ROMA, BİZANS, daha sonra da ANADOLU SELÇUKLU ve OSMANLILAR'ın egemen oldukları görülmektedir.

Beypazarı, Roma döneminde, İstanbul'u Ankara ve Bağdat'a bağlayan önemli büyük tarihi geçit yolları üzerinde bulunmaktadır. İlk adı LAGANİA'dır. Bilge UMAR ‘ın Türkiye'deki “Tarihsel Adlar” adlı kitabında Lagania' nın anlatımı yapılmış ve ‘Kaya Doruğu Ülkesi' anlamına geldiği sonucuna varılmıştır.

M.S. 6.yy' a kadar adı Lagania olan Beypazarı'nın adı bu tarihten sonra değişmiştir. M.S. 491-518 yılları arasında hüküm süren Doğu Roma (Bizans) imparatoru Anastasios'un o dönemlerde piskoposluk merkezi olan Lagania' yı ziyaretine atfen şehrin adı, “Lagania-Anastasiopolis” ( ANASTASİOS kenti ) olarak değişiyor.

Türklerin Sultan Alparslan komutasında Anadolu'ya girmesinden kısa bir süre sonra Marmara'ya ulaşmaları ile Beypazarı da ilk Türk akıncıları ile karşılaşmıştır. Selçuklu yönetimindeki Beypazarı, konum itibarı ile sık sık göç eden Türkmen boylarına yurt olmuştur.

Bu boylardan en önemlisi Kayı boyudur. Selçuklu Sultanlığı'nın kendilerine yurt olarak yer gösterdiği bu Türk boyu, Gazi Gündüzalp yönetiminde ilk önce Ankara civarına yerleşmiştir. Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Bey'in dedesi Gazi Gündüzalp'in mezarının Beypazarı'nın Hırkatepe köyünde olduğu bilinmektedir.

Selçuklular döneminde Beypazarı, İstanbul-Bağdat yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Beypazarı, Orhan Bey'in Ankara'yı alması ile Hüdavendigar (Bursa) Sancağı'na bağlanarak Osmanlı yönetimine geçmiştir.

Beypazarı 1868 yılından itibaren siyasi yönetiminde yer değişikliği ile Ankara'ya bağlı bir kaza olarak önemini sürdürmüştür.

Osmanlı Devleti'nin toprak rejimi ve askeri sisteminin bel kemiğini oluşturan Tımarlı (Anadolu) Sipahi Merkezleri'nden birisi olan Beypazarı; yöredeki Sipahi Beyi'ne ve ticari, ekonomik hayatın yoğunluğuna istinaden BEĞ BAZARI diye adlandırılmıştır.

EVLİYA ÇELEBİNİN SEYAHATNAMESİNDE BEYPAZARI

Evliya Çelebi, Seyahatnamesi'nde (Hicri 1058 Miladi 1638) Beypazarı'ndan şöyle bahseder:

" İlk kurucusunu bilmiyorum. Fakat ilk fatihi Kütahya beylerinden Germiyanoğlu Yakup Şah'ın veziri Dinar Hezar'dır. Onun için şehre “Germiyan Hezar” da derler.

Haftada bir gün güzel süslü bir pazar kurulup, bütün kıymetli eşyalar bulunur. Halkının uğraşları tiftik keçisi olduğundan, pazarında sof çok satılır. Müşterisi vardır. Senede bin kantar sof ipliği satılır. Sofu olmaz fakat güzel mümeyyizi olur. Pazarına her hafta etraf köylerinden 10 bin insan toplanır.

Şehir Anadolu toprağından Engürü sancağı hududunda olup, İstanbul'da kim Şeyhülislam olursa ona has olur. Padişah hasından ayrılmadır. Müftü tarafından hakimi subaşısıdır. 150 akçelik kazadır. Senelik kadısına yedi kese gelir getirir. Damga emini, Sipahi Kethüda yeri ve Yeniçeri Serdarı vardır. Fakat kale ağası ve neferi yoktur. Kalesi bir dere içinde olup, iki tarafı balık sırtı gibi kaya üzerindedir. Genişliğini bilmiyorum.

Aşağıda şehir iki geniş dere içinde olup 20 mahalle 41 mihraptır. Fakat öyle mükellef camileri yoktur. Çarşı içinde cami güzeldir (Paşa Camii). Hepsi 3060 tane iki katlı evleri vardır. Duvarları kerpiçtendir. Yüzeyleri tahta ile kaplıdır. Medrese Darulhadis ve Darulkurrası vardır. Çünkü talebe bilginleri çoktur. Medreseleri kargir değildir. 70 adet çocuk mektebi vardır. Çocukları gayet temiz ve olgun olup, 700' ün üzerinde hafızı vardır.

Bir Şeyhülislamı var ki; bütün bilginler onunla ilmi tartışmaya girmekten acizdirler. Nakibüleşrafı fadıl değil fakat, gayet cömert bir kimsedir.

Halkının çoğu bilginlerdir. Hepsi renk renk sof giyerler. Türk şehri olduğundan halkı Oğuz taifesidir. Yani Türk kavmi demenin güzel bir ifadesidir. Yedi tane hanı vardır. Çarşı içindeki güzel bir han yanmıştır. Hamamları, 600 dükkanı vardır. Çarşıda kasaplar içinden akan dere kenarında hafta pazarı olur. Dere burada şehrin aşağı tarafından akarak bir nehir vasıtası ile Sakarya'ya dökülür. Şehir yüksek yerde olduğundan caddeleri kumsalca ve kaldırımsızdır. Halkı garipsever ve cömert kişilerdir. Kadınları gayet edepli ve akıllı olurlar.

Bağ ve bahçesi çoktur. Bostanlarından bir çeşit kavun olur ki lezzetinden adamın damağı yarılır. Misk ve hamamber gibi kokusu vardır. Şehir halkının çoğu bu kavundan zerde pişirir. İçine tarçın ve karanfil korlar. Muaviye'nin icat ettiği zerdeden tatlı bir zerde olur. Bir çeşit yeşil armudu olup, yuvarlak olduğu gibi dördü beşi de bir okka gelir. Gayet hoş ve suludur. İstanbul'a nice bin kutu armudu pamuklar içinde hediye gider. Bu armudun eşini acem diyarından başka yerde görmedim. Bir çeşit siyah arpası olur ki, gayet yağlıdır. Ata çok vermekten çekinilmelidir. Sahrasında pirinci olur ki, gayet pişkindir. Velhasıl etrafı geniş, eşyası ucuz ünlü bir şehirdir. Şeyh İvaz dede adında bir de türbesi vardır."
 

Hıdırlık Tepesi

Beypazarı'nı ziyaret edenlerin ilk uğrak yeri, şehrin tüm güzelliklerini bir arada görebildikleri Hıdırlık Tepesi'dir. İlçenin tüm bölgelerine hakim olan tepeden tarihi konakların ve doğal güzelliklerin ön plana çıktığı şehir dokusunu tüm ayrıntılarıyla seyredebilirsiniz.

Alaattin Sokak

Restorasyonu tamamlanmış ve hizmete açılmış bir çok Tarihi Konağı barındıran Alaattin Sokak; yöresel ürünlerin satıldığı stantların kurulduğu şehrin en gözde mekanı. Beypazarılı ev hanımlarının el emeği ürünleri tadarak alışverişinizi yaparken sohbet etme fırsatı da bulabilirsiniz.

İnözü Vadisi

Beypazarı'nın kuzeyinde yer alan İnözü Vadisi; doğal bitki örtüsü ve kültürel kalıntıları ile oldukça zengin bir görünüme sahiptir. İnözü Çayı'nın aşındırıcı etkisiyle iki tarafı balık sırtı görünümünde yükselen dik kayalardan oluşan Vadi; doğa sporlarını sevenler için eşsiz güzellikler barındırmaktadır.

Kültür Evi ( Müze )

Nurettin Karaoğuz tarafından bağışlanan konak, 1996 yılından itibaren “Beypazarı Tarih ve Kültür Evi” olarak kullanılmaktadır. Beypazarı kültürünü yansıtan eserlerin, kıymetli madenlerin, antika eşyaların ve Beypazarı tarihine ışık tutan tarihi belgelerin sergilendiği Kültür Evi; görülmeye değer bir Beypazarı mirası.

Halk Evi

Restorasyonu tamamlandıktan seminerler ve çeşitli organizasyonlar için kullanılan Halk Evi; ilk açıldığı 1938 yılındaki amaçlara hizmet etmektedir. Hafta sonları siyah beyaz Beypazarı fotoğraflarının sergilendiği Halk Evi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yaşayan Müze (Abbaszade Konağı)

Abbaszade Konağı; 19. yüzyılda yapımına başlanılan ve iki yıl içerisinde tamamlanan yan yana iki konaktan birisidir. Osmanlı döneminin mimari yapısını yansıtan Konak; Beypazarı Belediyesi tarafından restore edilerek “Yaşayan Müze” olarak ziyarete açılmıştır. Müzede ziyaretçiler tarihi eşyaları görebildikleri gibi ayrıca; ebru sanatı, ıhlamur baskısı gibi kültürümüze özgü sanatları uygulamalı olarak deneme fırsatı da bulabilirsiniz.

Gümüş Mağazaları

Beypazarı'nın en önemli simgelerinden birisi olan Telkari Gümüş İşlemeciliği'nin birbirinden güzel el işi takılarını bulabileceğiniz gümüş mağazaları özellikle bayanların ilgi odağı. Belediye binasında bulunan Gümüşçüler Çarşısı'nın yanı sıra şehir merkezinde de bir çok gümüş mağazası bulabilirsiniz.

Beypazarı Kaymakamlığı Halk Eğitim Merkezi

Dokuma Atölyeleri, Kilim Atölyesi, Kök Boya Atölyesi, Biçki Dikiş Atölyesi, El Nakış Atölyesi, El Sanatları Atölyesi, Gümüş Atölyesini gezebilirsiniz.

Beypazarı Kuru Fırınları

Türkiye'de sadece Beypazarı'nda üretilen ve tazeliğini bir sene koruyan,çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden Beypazarı Kurusu'nu; hem üretim hem satış yeri olan taş fırınlardan tadarak alabilirsiniz.

MUTLAKA YEMELİSİNİZ!

El yapımı tarhana çorbası, taş fırınlarda pişirilerek yine özel güveç kaplarında ikram edilen etli güveci, parmak kalınlığında damarsız ve ince kara üzüm yaprağına sarılan etli dolması, 80 kat ince yufkadan hazırlanan baklavası ve yöresel tatlısı olan höşmelimiyle Beypazarı Mutfağı, tarihi konaklarda sizlerle buluşturuluyor. Beypazarı'nın tamamı tescilli “Saray Mutfağı” tarzındaki bu lezzetlerini mutlaka tatmalısınız…
 


Beypazarı
Beypazarı

Bungalov

Beypazarı
Abant Bungalov Adana Bungalov Adrasan Bungalov Afyon Bungalov
Ağva Bungalov Akçakoca Bungalov Alaçatı Bungalov Alanya Bungalov
Altınoluk Bungalov Amasra Bungalov Ankara Bungalov Antalya Bungalov
Armutlu Bungalov Assos Bungalov Avşa Bungalov Ayvalık Bungalov
Balıkesir Bungalov Belek Bungalov Beypazarı Bungalov Bodrum Bungalov
Bolu Bungalov Bozcaada Bungalov Bursa Bungalov Çanakkale Bungalov
Çeşme Bungalov Çıralı Bungalov Dalaman Bungalov Dalyan Bungalov
Datça Bungalov Denizli Bungalov Didim Bungalov Dikili Bungalov
Diyarbakır Bungalov Düzce Bungalov Edirne Bungalov Efes Bungalov
Erdek Bungalov Erythrai Bungalov Fethiye Bungalov Foça Bungalov
Gazlıgöl Bungalov Göcek Bungalov Ilıca Bungalov İnegöl Bungalov
İstanbul Bungalov İzmir Bungalov Kapadokya Bungalov Kaş Bungalov
Kazdağı Bungalov Kekova Bungalov Kemer Bungalov Kıyıköy Bungalov
Konya Bungalov Kuşadası Bungalov Kütahya Bungalov Manavgat Bungalov
Marmaris Bungalov Mersin Bungalov Muğla Bungalov Nemrut Bungalov
Olimpos Bungalov Olympos Bungalov Ölüdeniz Bungalov Phaselis Bungalov
Polonezköy Bungalov Safranbolu Bungalov Sarıgerme Bungalov Selçuk Bungalov
Side Bungalov Silivri Bungalov Söğüt Bungalov Şifne Bungalov
Şile Bungalov Şirince Bungalov Tekirova Bungalov Trabzon Bungalov
Turunç Bungalov Türkbükü Bungalov Uludağ Bungalov Urfa Bungalov
Yalova Bungalov Yedigöller Bungalov Yeşilyurt Bungalov  


Beypazarı
DestekHakkımızda  |  Kullanım Koşulları  |  Gizlilik  |  Reklam Hizmeti  |  Copyright © 2008 Alpc.net Ltd.Beypazarı
Beypazarı
Beypazarı Free Counters      Tüm Hakları Saklıdır Copyright 2007-2008 Allright Reserved. TATILREHBER.ORG bir Alpc.net LTD. kuruluşudur.Beypazarı